На головну сторінкуНаписати листаДодати в вибране
Українською Русский язык
Записатися на УЗД   Записатися на консультацію  Запитати у лікаря
Головна сторінка - Хвороби вен

Варикозна хвороба
Тромбофлебіт
Лікувальна фізкультура при варикозній хворобі
Мініфлебектомія
Ускладнення склеротерапії
Процедура склеротерапії

Різновиди склеротерапії


Компресійна пункційна склеротерапія - це традиційний варіант флебосклерозуючого лікування , що дозволяє позбавитися від варикозно трансформованих підшкірних вен. Методика є альтернативою хірургічному видаленню неспроможних приток великої чи малої підшкірних вени і показана в наступних ситуаціях:
• при наявності сегментарного варикозу без підтверджених за УЗДС віно- венозних рефлюксів ( патологічних струмів крові з системи глибоких вен у поверхневі ) ;
• після усунення всіх патологічних рефлюксів шляхом виконання оперативного допомоги або альтернативними способами ( ЕХО- склеротерапиій , лазерної або радіочастотної коагуляцією ) ;
• для облітерації варикозних вен в області трофічної виразки з метою її якнайшвидшого закриття ( при цьому венозна трофічна виразка повинна знаходитися у стадії грануляції або епітелізації ) ;
• для зупинки і профілактики кровотечі з варикозної вени.

 

Тобто традиційна компресійна склеротерапія є способом , що ліквідовують виключно зовнішні прояви захворювання ( варикозний синдром ) і не впливає на саму причину хвороби (патологічні рефлюкси ) . Вона звичайно пропонується після комбінованої флебектоміі для усунення залишилися варикозних вен або як альтернатива мініфлебектомії ( видалення вен через проколи шкіри за допомогою спеціальних інструментів) після корекції клапанної недостатності малоінвазійними способами. У будь-якому випадку хірургічне видалення варикозно трансформованих приток методом мініфлебектомії за своїми косметичним ефектам нічим не поступається ПУНКЦІЙНА флебосклерозирование і рекомендується у всіх випадках хірургічного втручання. Це дозволяє скоротити тривалість лікування і є більш економічно вигідним для самого пацієнта.
 

Суть методики компресійної пункційної склеротерапії полягає в наступному. Перед процедурою виробляють маркування варикозних вен у вертикальному положенні , тому що в положенні лежачи вони спадаються . Для ін'єкцій використовуються спеціальні шприци та тонкі короткі голки. З склерозантів найчастіше застосовують Склеровейн або етоксісклерола в класичному рідкому вигляді концентрації 0,5-3 %. Лікар пунктує варикозну вену в самій нижній її точці і піднімає ногу пацієнта на 15-20 градусів , щоб звільнити вену від крові , потім другою рукою перетискає вену вище і нижче місця пункції і швидко вводить необхідний об'єм препарату (0,3-0,5 мл ) . Через 20-30 секунд місце ін'єкції щільно притискається марлевою серветкою і бинтується еластичним бинтом з фіксацією спеціальної латексної подушечки для поліпшення компресії. Після цього проводиться пункція і склерозування наступній вени , що розташовується вище попередньої.

У середньому за сеанс вдається виконати 8-10 ін'єкцій , використовуючи не більше 4 мл склерозанта щоб уникнути побічних реакцій.
Після процедури необхідна активізація й піша прогулянка протягом години , після чого пацієнт повертається до флебологу . Якщо небажані реакції відсутні , його відпускають додому , наказуючи цілодобову еластичну компресію і щоденні піші прогулянки на відстань 3-5 км . В іншому звичний спосіб життя зберігається. Ніяких обмежень фізичної активності та трудової діяльності не передбачається . Після закінчення 7-8 днів проводять контрольний огляд , оцінюють ефект лікування і вирішують питання про його продовження або припинення . В ідеальному випадку склерозірованнимі вену визначають у вигляді щільного , малоболезненного при пальпації тяжа без зміни над ним шкірних покривів. При необхідності проводять ультразвукове дослідження. Ознаками надійної облітерації є повне зникнення просвіту вени на всьому протязі , скорочення її діаметра в 2-3 рази в порівнянні з вихідним і відсутність перівазальной запальної реакції.
 

Катетерна склерооблітерація - це різновид склеротерапії , що дозволяє склерозіровать стовбур великої та / або малої підшкірної вени - тобто усувати провідний патогенетичний механізм варикозної хвороби - гирлової і стовбурової рефлюкси . Є альтернативою хірургічного видалення підшкірної магістралі ( стріппінг ) . Суть методики полягає у введенні в просвіт вени довгою порожнистої трубки з безліччю отворів з боків ( катетера ) і подачі через неї склерозанта . При цьому одночасно з введенням препарату здійснюється переміщення катетера вздовж вени і накладення еластичного бандажа на склерозовані ділянки .

Катетераная склеротерапія може бути виконана в двох модифікаціях:

1. Інтраопераційна катетерная склерооблітерація (докладніше в розділі хірургічне лікування ) виконується як останній етап комбінованої флебектоміі після обов'язкової пригирловій перев'язки великий і / або малої підшкірної вени. При цьому через невеликий розріз в області внутрішньої кісточки виділяють і лигируют початковий відрізок БПВ і через її просвіт проводять катетер аж до пахового відрізка. Потім здійснюється ушивання пахової рани , склерозування вени і формування компресійного бандажа . Перевагою методики є досить висока надійність ( за рахунок пригирловій перев'язки магістралі ) і кращий в порівнянні з іншими варіантами ліквідації стовбурового рефлюксу косметичний і функціональний ефект.

2. Пункційна катетерная склерооблітерація - це малоінвазивний варіант усунення стовбурового рефлюксу , який здійснюється без розрізу в паховій області. Для реалізації даної методики обов'язкової необхідністю є ретельний ультразвуковий контроль на всіх етапах. При цьому роблять розріз або пункцію вени в області внутрішньої кісточки ( початковий відділ БПВ ) , в просвіт вводять катетер і по під контролем ультразвукового сканування проводять його до області сафено - феморального співустя . Після чого виробляють мануальну компресію живота пацієнта для збільшення тиску в системі глибоких вен і профілактики розповсюдження склерозанта через соустье і починають введення препарату з одночасним витяганням катетера. У міру вилучення катетера з вени її просвіт стискається марлевими валиками , при цьому повнота компресії вени контролюється ультразвуковим дуплексним скануванням. Потім рана вшиваються, кінцівку бинтується еластичним бинтом. Безперечною перевагою є відсутність розрізу в паховій області і в зв'язку з цим практично ідеальний функціональний і косметичний ефект.

Основним мінусом катетерной склерооблітерація є її недостатня надійність - збереження стовбура варикозно зміненій вени несе ризик відновлення кровотоку по ній і повернення захворювання в 40-60 % випадків. До того ж застосування методики можливо лише при початкових формах варикозної хвороби : невеликий діаметр вени , відсутність великих приток на стегні , збережена еластичність венозної стінки . Відсутність цих умов , а також конічна форма стегна , що перешкоджає адекватної компресії , є протипоказанням для проведення катетерной склеротерапії.

Хірургічне ж втручання при рецидив стовбурового варикозу виявляється більш проблематичним і менш ефективним , ніж при первинному захворюванні . Таким чином, за допомогою склеротерапії можна досягти хороших результатів у лікуванні варикозу , але вона аж ніяк не є універсальною методикою і можлива далеко не у кожного пацієнта. При стовбурової формі варикозної хвороби необхідно виконувати операцію : мініфлебектомія . Мініфлебектомія прийшла на зміну методикою видалення варикозних розширених приток магістральних вен по наратив . Раніше по ходу варікси виконувалися розрізи шкіри від1 - 2 до 5-6 см , через які вени виділялися і віддалялися.

Прагнення поліпшити косметичний результат втручання і отримати можливість видаляти вени через розрізи , а через проколи ( а чисто організаційно в охороні здоров'я деяких країн це принципово ) змусило лікарів розробити інструменти, що дозволяють робити практично те ​​ж саме через мінімальний дефект шкіри. (Правда , за словами Dr . med.Reinhard Fischer ідея гачка прийшла Міллеру коли у нього під час операції відповідним чином зламався пінцет !) .

Так з'явилися набори флебектоміческіх " гачків " різних розмірів і конфігурації і спеціальні шпателі . На сьогоднішній день у нас доступні ( з деякими застереженнями ) варіанти інструментів по Oesh , Varady , Ramelet . Там же де вони недоступні , флебологи прекрасно справляються з операцією за допомогою стоматологічних або саморобних гачків . Результат , найчастіше, не гірше , але доктору працювати значно складніше.

А замість звичайного скальпеля для проколу шкіри стали використовувати скальпелі з дуже вузьким лезом або голки досить великого діаметру (наприклад , голка , использующаяся для взяття венозної крові на аналіз діаметром 18G ) . Як Ви розумієте , в ідеалі , слід від проколу такий голкою через деякий час практично не видно .

 

Матеріали підготував Ліксунов О.В. т.0505829892, використані матеріали сайту www.doct.ru


версія для друку
Коментарів: 0Додати коментар до «Різновиди склеротерапії»
Им'я:

E-mail: