На головну сторінкуНаписати листаДодати в вибране
Українською Русский язык
Записатися на УЗД   Записатися на консультацію  Запитати у лікаря
Головна сторінка - Хвороби судин мозку

Что такое инсульт и его профилактика
«Устранение противоречий как путь к решению проблем»

Захворювання головного мозку, що спричинені ураженням магістральних артерій


Що таке сонна (каротидна) артерія та хребцева артерія? Дві сонні артерії (по одній на кожній стороні шиї) несуть основну масу крові до головного мозку. Ви можете самостійно легко прощупати їх пульсацію безпосередньо нижче кута нижньої щелепи з кожної сторони шиї. Сонні артерії кровопостачають найбільш масивні передні відділи мозку, що відповідають за чутливість, рухи, мишлення, особистість та інш.) Задні відділи головного мозку (мозочок, стовбур мозку) кровопостачаються за рахунок парних хребцевих артерій, що проходять у кістковому каналі шийного відділу хребта.Як уражуються сонні артерії? З віком у сонних артеріях, як і в артеріях серця та нижніх кінцівок розвивається атеросклероз. Атеросклерозу характерно відкладання холестерину, а пізніше інших речовин, в т.ч. кальцію у внутрішній оболонці артерії. Ці відкладення приводять до формування бляшок, що деформують стінку артерії і звужують її просвіт до повного перекриття та припинення кровоплину. Фактори, що сприяють агресивному перебігу атеросклерозу: - куріння - артеріальна гіпертензія - надлишкова вага - підвищений рівень холестерину крові Атеросклерозу характерна мультифокальність - як правило, уражується декілька артеріальних басейнів (серця, мозку, нижніх кінцівок)


У чому небезпека ураження сонних артерій? Звуження просвіту сонної артерії приводить до зменшення потоку артеріальної крові до мозку. Коли ж артеріальний просвіт перекривається цілком або шматочки атеросклеротичної бляшки відриваються і з током крові переміщаються у дрібніші артерії мозку, що викликає їх блок, виникає ішемічний інсульт. Інсульт виникає коли мозкові клітини (нейрони) не отримують достатньої кількості кисню та глюкози, що містяться в артеріальній крові. Якщо порушення кровотоку триває понад 3-6 годин, пошкодження мозку як правило стають незворотніми.


Що є першими ознаками загрози інсульту? У більшості людей з ураженням сонних артерій інсульту передують транзиторні ішемічні атаки. Симптоми транзиторної ішемічної атаки - раптові втрати зору в одному з очей, слабкість або/та оціпініння в половині тіла, затруднення або повна відсутність можливості говорити, порушення координації. Транзиторна ішемічна атака потребує невідкладного лікування тому що вона може перерости в розповсюджений ішемічний інсульт. Кожен, хто відмічає вищевказані симптоми, повинен знати, що у нього в будь яку наступну хвилину може розвинутись інсульт.Як можна виявити ураження сонних артерій до виникнення інсульту? Пацієнт у якого є фактори ризику виникниння атеросклеротичних уражень артерій повинен знаходитись під наглядом судинного хірурга чи ангіолога. Обовязкове обстеження хворих з ознаками судинно-мозкової недостатноті, транзиторними ішемічними атаками. Навіть банальне вислуховування стетоскопом в місцях проекції сонних артерій дозволяє запідозрити їх ураження. Ультразвукове дослідження сонних артерій є неінвазивним методом, що дозволяє виявити ураження сонних артерій майже у 100% випадків.


Як лікувати ураження сонних артерій? Якщо просвіт сонної артерії звужено менш ніж на 60%, за умови стабільної, неушкодженої атеросклеротичної бляшки, відсутності пристінкових тромбів (згустків крові), хворі повинні лікуватись консервативно під наглядом невропатолога. Якщо просвіт артерії звужено понад 60%, чи менше коли поверхня бляшки ушкоджена, з надривами, тромбами - лише медикаментозне лікування ризиковане (ризик виникнення інсульту збільшується в понад 2 рази) - необхідне хірургічне лікування!!!


версія для друку
Коментарів: 3

3.Залишив Оксана (цитувати им'я) 12 августа 2011 - 10:30
s-подібна звитість обох хребцевих артерій

2.Залишив Елена (цитувати им'я) 23 февраля 2011 - 21:39
Дуплекс судин шиї:coнні артерії з а/с змінами судин.стінки,більше ліворуч.Лівая хребтова артерія - швидкість кроівотоку різко знижена (імовірно оклюдуюче ураження в більш дистальному відд. ВБС)ДоплерЕхоКС:в основе аорти - невеликі а/с бляшки. Аортальні, мітр.стулки з а/с-включ.Гіпертрофій м-ду, дилатацій камер серця не виявл.Пат. кровотоків не виявлено. сделали МРТ и Узи сосудов шеи рекомендуют операцию

1.Залишив Владимир (цитувати им'я) 28 января 2011 - 19:56
Гипоплазия правой позвоночной артерии.Начальний атеремотоз магистральных артерий головы,стабильная кольцинирувана бляшка в истокы внутрений соной артерии злеваДодати коментар до «Захворювання головного мозку, що спричинені ураженням магістральних артерій»
Им'я:

E-mail: